Pirmais posms: sagatavot, pārbaudīt dokumentāciju

Pirms sākt tirgot, pārbaudi, vai pārbūve īpašumā, ja tāda ir veikta, ir saskaņota. Ja nav, tad Tev būs nepieciešams saskaņot pārbūvi pirms pārdošanas, jo ja potenciālais pircējs kreditēsies, tad nesaskaņota būvniecība apgrūtinās kredīta izsniegšanu.
Sagatavo zemesgrāmatas izdruku, pēdējos komunālos rēķinus, kadastrālās uzmērīšanas lietu un citu saistīto dokumentāciju (projekti, skaņojumi, atļaujas).

!!! Pārbaudi, vai Tev no pārdošanas darījuma nav jāmaksā Kapitāla pieaugumu nodoklis. Ar visu svarīgāko informāciju par to, kuros gadījumos nav jāmaksā Kapitāla pieauguma nodoklis vari iepazīties šeit.


Otrais  posms: nekustamā īpašuma novērtēšana

Atbilstoša cena ir veiksmīgas nekustamā īpašuma pārdošanas atslēga. 

Vieglākais veids, kuru bieži izmanto pat profesionāli īpašumu vērtētāji, ir izpētīt līdzīgus sludinājumus savā reģionā, salīdzināt gan objektus, gan to cenas un attiecīgi noteikt sava īpašuma cenu, taču šie nebūt nav vienīgie faktori, kas ietekmē cenu. 

“Ja pirms pārdošanas būsi pasūtījis īpašuma vērtējumu pie sertificēta vērtētāja, tas būs labs apliecinājums pircējam, ka pārdošanas cena atbilst tā brīža tirgus cenai, gan arī vērtējumu varēs ātri pielāgot pircējam, ja tas ņems kredītu.”


Ja pārdošana tiek uzticēta nekustamo īpašumu aģentam, tad vērtēšanas pakalpojums parasti ir bez maksas, tikai jāatceras, ka aģenta sagatavots vērtējums nebūs derīgs iesniegšanai bankā. 

Ja esi nolēmis pārdot dzīvokli, māju vai citu nekustamo īpašumu paša spēkiem, ņem vērā, ka Tev būs jāpārzina arī juridiskie jautājumi, likumi un tas, kā un kur pārbaudīt visa veida informāciju par īpašumu. Izmantojot nekustamo īpašumu aģenta pakalpojumus, darījums var notikt ātrāk un raitāk, taču būs jārēķinās ar papildu izmaksām, kas saistītas ar šāda pakalpojuma izmantošanu. 


Trešais posms: nekustamā īpašuma sagatavošana video uzņemšanai un fotografēšanai

Uzsākot pārdošanas procesu, neaizmirsti par nekustamā īpašuma sagatavošanu fotografēšanai (un vēl jo vairāk video uzņemšanai). Pirmais iespaids ir svarīgs un nozīmīgs. Potenciālajam pircējam fotoattēlā nevajadzētu redzēt nesakoptu telpu un personīgas lietas, tieši pretēji - ir nepieciešams atstāt vietu iztēlei un jaunā saimnieka iecerēm. Personiskas fotogrāfijas un citi personiski priekšmeti var samazināt iespējamību, ka potenciālais pircējs iegādāsies Tavu mājokli.


“Pat nelieli vizuālie vai tehniskie defekti var jūtami ietekmēt Tava īpašuma reālo vērtību un pārdošanas darījuma cenu, tādēļ pirms pārdošanas, iespēju robežās, veic bojājumu novēršanu.”


Nekustamā īpašuma tirgus ir sarežģīts un pat nelieli defekti var jūtami ietekmēt Tava īpašuma reālo vērtību. Pirms pārdošanas ir ieteicams veikt nelielu bojājumu novēršanu kā izdegušas spuldzes, saplaisājušas flīzes, pilošus krānus, čīkstošas durvis u.c. sīkumus, kas ikdienā palikuši nepamanīti. Ja nepieciešams, apsver iespēju pārkrāsot sienas. Tu noteikti vēlēsies, lai pircējs būtu apmierināts ar redzēto.

Ceturtais posms: sludinājuma publicēšana 

Kad īpašums ir sakopts un iegūti labi vizuālie materiāli, ir laiks sagatavot sludinājuma tekstu. Svarīgi ir atcerēties, ka sludinājums nedrīkst saturēt maldinošu informāciju! 


“Pārdošanas sludinājumā būtu jāiekļauj īpašuma plāns, parametri, cena, noteikumi un nosacījumi, fotogrāfijas un, ja iespējams, video. “


Fotoattēliem un video jābūt kvalitatīviem, un tajos jāparāda visas ērtības un telpu aprīkojums, tāpat arī trūkumi vai defekti. 

Kad sludinājuma teksts ir gatavs, ir pienācis laiks to publicēt. Bet pat vispievilcīgākais un profesionāli izstrādātais sludinājums nedos nekādu labumu, ja potenciālie pircēji to neredzēs. 

Ir svarīgi atrast tās vietas un platformas, kas ļaus saņemt maksimāli daudz zvanu  un pieteikumu no potenciālajiem pircējiem. Iesakām izvietot sludinājumu lielākajās nekustamo īpašumu pārdošanas vietnēs. Tāpat ir vērtīgi izvietot informāciju par konkrētā īpašuma pārdošanu vietējiem potenciālajiem pircējiem, proti, izvietot ne tikai fiziski izprintētu informāciju, bet arī atbilstošās Facebook interešu un pērc-pārdod grupās, kuru dalībniekiem Tavs sludinājums var būt interesants. 


Piektais posms: kā pareizi runāt ar potenciālo pircēju?

Telefona saruna ir pirmais kontakts ar potenciālo partneri. Varbūt viņš ir tieši tas, kas iegādāsies Tavu īpašumu, tāpēc ir svarīgi, lai pirmā saruna ritētu pēc iespējas veiksmīgāk. Runājot ar potenciālo pircēju, Tev ne tikai jāpārliecina sarunu biedrs ierasties uz īpašuma apskati, bet arī jāizveido konstruktīvas attiecības, kas vēlāk palīdzēs apspriest darījuma detaļas un vienoties par cenu. 

Pirmajā sarunā esi gatavs atbildēt uz jautājumiem, kas skar pašu īpašumu, komunālo maksājumu izmaksas, kaimiņus, rajonu, juridiskos aspektus un cenu. Turklāt Tev var jautāt par pārdošanas iemesliem un to, cik ātri vēlies pārdot dzīvokli, māju vai citu nekustamo īpašumu. Atceries, ka vienošanās par nekustamā īpašuma apskati ir labākais sarunas noslēgums.

Centies tikšanās plānot vienu pēc otras, lai netērētu gan savu laiku, gan arī parādītu potenciālajiem klientiem, ka Tavs īpašums ir pieprasīts.


“Nesteidzies pārdot savu īpašumu pirmajam pircējam, kas izrādījis interesi, kā arī nesoli atlaides jau pirmajās sarunas minūtēs. Esi godīgs un izrādi īpašumu visiem interesentiem un izvēlies labāko piedāvājumu.”


Sestais posms: pirkuma līgums, notārs, īpašuma nodošana

Kad esi izvēlējies visizdevīgāko piedāvājumu, tālākajā pārdošanas posmā piesaisti juristu, lai sagatavotu drošu pirkuma līgumu, kas būs izdevīgs un drošs abām pusēm. Ieplāno notāru, kur parakstīt nostiprinājuma lūgumu zemesgrāmatai. Atceries, ka notāri savus pakalpojumus sniedz arī attālināti, kas ietaupa laiku.


“Pēc tam, kad īpašums ir pārrakstīts jaunajam īpašniekam, fiksē kustamo mantu un skaitītāja rādījumus un paraksti pieņemšanas nodošanas aktu.”


Kad īpašums ir pārrakstīts uz jauno pircēju, atliek vēl tikai nodot to un pircējam pieņemt. Fiksē kustamo mantu un skaitītāja rādījumus un paraksti pieņemšanas nodošanas aktu. Nekustamā īpašuma pārdošana ir nopietns pasākums, kam nepieciešama pareiza pieeja un sagatavošanās. Neatkarīgi no tā, kādu īpašumu vēlies pārdot, nevajadzētu paļauties tikai uz savu viedokli un sajūtām. Vispirms būtu jāiepazīstas kāds ir nekustamā īpašuma tirgus šobrīd - cenu specifika, tendences, cilvēku vajadzības un vēlmes. Tas palīdzēs izprast situāciju un pieņemt pareizos lēmumus. Ja vēlies būt pārliecināts, ka visu dari pareizi, iesakām vērsties pie profesionāļiem nekustamo īpašumu pārdošanas jomā un nodrošināt sev ceļu uz veiksmīgu pārdošanas pieredzi, kas drīz vien rezultēsies izdevīgā darījumā.