• Apkures sistēma -  noskaidro apkures veidu. Populārākie veidi ir centrālā pilsētas, gāzes vai elektrības, dažreiz arī malkas apkure. Šobrīd vispopulārākais un viens no ekonomiskākajiem veidiem ir centrālā pilsētas apkure, bet tas ir atkarīgs arī no citiem faktoriem - vai siltummezgls ir labā kārtībā un mājai nav lielu siltuma zudumu. Gāzes apkurei parasti liels pluss ir tā autonomā lietošana - to var ieslēgt pat drēgnos vasaras vakaros, ko savukārt būs neiespējami izdarīt centrālās apkures gadījumā. Elektrības apkure būs izmaksu ziņā visneekonomiskākā, tāpēc arī retāk sastopama. Visizdevīgākais veids ir malkas apkure, bet te ir jāsaskaras ar dažām neērtībām - malkas iegāde, piegāde, kurināšana un netīrība. Izpētot apkures veidu, būtu vērts noskaidrot, vai ir individuālie apkures skaitītāji. To esamība noteikti samazinās apkures izmaksas.

  • Ūdens spiediens - pārbaudi, kāds ir ūdens spiediens. Šī ir lieta, ko daudzi aizmirst pārbaudīt, it īpaši, kas ar šo problēmu iepriekš nav saskārušies. Šī problēma var būt aktuāla pirmskara mājās.

  • Elektroinstalācijas stāvoklis - derētu noskaidrot, kādā stāvoklī ir elektroinstalācija mājā vai dzīvoklī. Ja vadi ir novecojuši, tas ne tikai var radīt nākotnē papildus tēriņus, bet arī var būt ugunsnedroši.

  • Stāvvadu stāvoklis - pārliecinies par stāvvadu stāvokli dzīvoklī un mājā, vai tie ir mainīti, ja nav, tad, kādā stāvoklī tie ir. Ja tie tiks mainīti, kā tie tiks finansēti, vai līdzekļi ir jau uzkrāti, vai arī būs nepieciešams vākt papildu budžetu.

  • Mājas fasāde un jumts - tas nav tikai stāsts par estētisko ēkas vērtību, bet arī par to, kā ēka ar bojātu fasādi ne tikai izskatās slikti, bet arī pieļauj lielākus situma zudumus un mitruma hidroizolācijas problēmas. Ja novēro izvēlētajā īpašumā fasādes bojājumus, vērts noskaidrot, kā plānots to savest kārtībā un kā plānots to finansēt, jo fasādes remonts ir viena no apjomīgākajām ēkas investīcijām.

  • Pagrabs - apskatot mājas pagrabu, var sajust mājas kopējo stāvokli, kā māja ir uzturēta, vai pienācīgi domāts par konstrukcijas elementiem, vai ir/nav ventilācijas, hidroizolācijas, stāvvadu problēmas.

  • Logi - gadījumos tie var būt pēc izskata ļoti moderni, bet realitātē jau novecojuši un problemātiski, tos var nebūt iespēja salabot, ja mehānismi ir nolietojušies, un tos nav iespējams nomainīt, kā rezultātā drīzumā var nākties mainīt logus. Tāpēc, apskatot īpašumu, pārbaudi, kā darbojas visas vērtnes, visās pozīcijās, kā arī pārbaudi, vai no logiem nepūš. 

  • Apsaimniekošanas kompānija - svarīgi saprast, kas un kā apsaimnieko ēku. Ir svarīgi noskaidrot, vai mājai nav parādu, ļoti svarīgi ir noskaidrot, vai ēkai tiek veidots uzkrājumu fonds, kādi ir plānotie remonta darbi, kas ir mājas pārvaldnieks, vai ēka tiek aktīvi apsaimniekota. 

  • Komunālie rēķini - svarīgi iepazīties ar tiem, apskatīt vasaras un ziemas mēnešu rēķinus, saprast visas attainotās pozīcijas komunālo pakalpojumu rēķinā, kā tās rodas, un par ko tās ir.

  • Pānojums - svarīgi noskaidot, ja ir bijusi pārbūve, vai tā ir saskaņota un nodota ekspluatācijā. Ja nav, vai tas tiks izdarīts un kādos termiņos. Ja plānojums nav saskaņots, bankas nefinansē īpašuma iegādi, vai arī vēlas, lai tas tiktu izdarīts pārredzamā termiņā. Kā arī - nesaskaņotu īpašumu pēc tam būs problemātiski pārdot.

  • Vai zeme ir īpašumā? Dažreiz zemes neesamība īpašumā nav lielākā problēma, bet gan, kas ir zemes īpašnieks un kāda ir nomas maksa. Ja īpašnieks ir valsts vai pašvaldība, tad nomas maksa būs zema un izdevīga, kā arī būs viegla atsavināšans procedūra, ja īpašnieks ir kāda privāta vai juridiska persona, tad nomas maksa var būt ievērojami lielāka.

Jauna mājokļa iegādei vajadzētu būt patīkamai pieredzei, tieši tāpēc ir svarīgi savlaicīgi un rūpīgi sagatavoties, lai nākotnē nerastos nepatīkami pārsteigumi. Ja rodas šaubas par to, vai paša spēkos ir pienācīgi izvērtēt visus iepriekš minētos faktorus, ieteicams vērsties pie profesionāļa.